Greennerdcinema has logged 531 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pixels

Pixels

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
31
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bambi

Bambi

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
District 9

District 9

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Nine

Nine

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
9

9

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Precious

Precious

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
Read the review Edit this entry  
31
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Real Steel

Real Steel

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Felidae

Felidae

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rango

Rango

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
RED 2

RED 2

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
RED

RED

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Extremely Loud & Incredibly Close

Extremely Loud & Incredibly Close

2011
×
Read the review Edit this entry  
31
My Week with Marilyn

My Week with Marilyn

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Huntsman: Winter's War

The Huntsman: Winter's War

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Snow White and the Huntsman

Snow White and the Huntsman

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Twister

Twister

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Call of the Wild

The Call of the Wild

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nazarin

Nazarin

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Él

Él

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Los Tres Huastecos

Los Tres Huastecos

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Capone

Capone

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Hitch

Hitch

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Book Thief

The Book Thief

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry