Sort by

Penny has logged 134 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
29
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Good Time

Good Time

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Carrie

Carrie

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hollywood Shuffle

Hollywood Shuffle

1987
×
★★★½
Edit this entry  
16
Dead Presidents

Dead Presidents

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Her

Her

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★
Edit this entry  
12
Psycho

Psycho

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Paprika

Paprika

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
Edit this entry  
28
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Waves

Waves

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★
Edit this entry  
19
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Honey

American Honey

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Blood for Dracula

Blood for Dracula

1974
×
Read the review Edit this entry  
08
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sky High

Sky High

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Searching

Searching

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Boy Who Cried Werewolf

The Boy Who Cried Werewolf

2010
×
½
Edit this entry  
05
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
02
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Edit this entry