2018

jay jay’s year in review

jay’s highest rated films

  • Se7en

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★★½

  • The Nice Guys

    ★★★★½

  • Logan

    ★★★★½

  • Suspiria

    ★★★★½

  • The Social Network

    ★★★★½

  • The Witch

    ★★★★½

  • Hot Fuzz

    ★★★★½

  • Raw

    ★★★★½

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 285 Films watched
  • 23.8 Average per month
  • 5.5 Average per week

Milestones

First Film

Black Mirror: USS Callister

Jan 1

Most Watched

Hereditary

5 times

Mamma Mia! Here We Go Again

5 times

La La Land

4 times

Last Film

Mission: Impossible - Fallout

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
105 films
Comedy
89 films
Thriller
89 films
Horror
71 films
Action
63 films
Sci Fi
57 films
Adventure
51 films
Mystery
47 films
Romance
47 films
Fantasy
35 films
USA
262 films
UK
75 films
Germany
18 films
France
17 films
Canada
15 films
China
6 films
Ireland
5 films
Norway
4 films
Australia
4 films
India
3 films
English
281 films
French
32 films
Spanish
16 films
German
14 films
Italian
12 films
Russian
7 films
Japanese
4 films
Chinese
4 films
Norwegian
3 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 104 Added 461

Watchlist

Stars

Directors

Crew

jay’s most liked review

Roma

★★★★½

alfonso cuaron before writing roma: i guess i support mens rights

alfonso cuaron 2 pages into writing: mens rights to shut the fuck up!

More reviews

jay’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Slender Man
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The New Scooby-Doo Movies - The Dynamic Scooby Doo Affair
Average weighted rating:

3.1

Films watched in 2018

  • Mission: Impossible - Fallout
  • Gone Girl
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Bird Box
  • Raiders of the Lost Ark
  • The Grand Budapest Hotel
  • How the Grinch Stole Christmas
  • The Favourite
  • John Mulaney: New in Town
  • The Adventures of Sharkboy and Lavagirl
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Hereditary
  • Aquaman
  • Happy Death Day
  • Roma
  • First Man
  • Clueless
  • Home Alone
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Blade Runner 2049
  • Widows
  • It Follows
  • The Nice Guys
  • Mid90s
  • Lady Bird
  • The Muppet Christmas Carol
  • The House That Jack Built
  • Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed
  • La La Land
  • A Quiet Place
  • The Twilight Saga: New Moon
  • Creed II
  • Searching
  • The Princess Switch
  • Maze Runner: The Death Cure
  • Charlie's Angels
  • Bohemian Rhapsody
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Logan
  • Tangerine
  • The Grinch
  • Suspiria
  • The Social Network
  • A Star Is Born
  • The Nutcracker and the Four Realms
  • Ready Player One
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Tully
  • Machete Kills
  • The Witch
  • Halloween
  • Oldboy
  • Monsters vs Aliens
  • Manchester by the Sea
  • The Amazing Spider-Man 2
  • Billionaire Boys Club
  • Skate Kitchen
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Scream
  • A Star Is Born
  • Halloween II
  • First Man
  • The Mind of Jake Paul
  • Bad Times at the El Royale
  • Avengers: Infinity War
  • A Grand Day Out
  • Saw
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Apostle
  • Grease
  • A Star Is Born
  • Venom
  • Unfriended: Dark Web
  • Johnny English Strikes Again
  • Hot Fuzz
  • The Hateful Eight
  • Venom
  • Mission: Impossible - Fallout
  • A Star Is Born
  • Hold the Dark
  • La La Land
  • Insidious
  • What We Do in the Shadows
  • Terminator Salvation
  • How to Talk to Girls at Parties
  • Life Itself
  • The Predator
  • Hereditary
  • Searching
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Help
  • mother!
  • Slice
  • Justice League
  • The Conjuring 2
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Sierra Burgess Is a Loser
  • Inside
  • The Nun
  • Shark Tale
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Tooth Fairy
  • The Social Network
  • Raw
  • The Greatest Showman
  • Sharp Objects
  • Fantastic Mr. Fox
  • Hereditary
  • La La Land
  • Stuart Little
  • Night at the Museum
  • Sky High
  • Slender Man
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Jaws
  • One Direction: This Is Us
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • Paddington 2
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Sicario: Day of the Soldado
  • The Darkest Minds
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Tag
  • Tusk
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Drive
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Mamma Mia!
  • Hairspray
  • The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Billionaire Boys Club
  • Mamma Mia!
  • The Book of Henry
  • Mission: Impossible
  • Flushed Away
  • The Strange Thing About the Johnsons
  • Daredevil
  • Halloween: The Curse of Michael Myers
  • Lean on Pete
  • Ideal Home
  • The Nice Guys
  • Ocean's Eight
  • The Karate Kid
  • Tau
  • Se7en
  • Hereditary
  • Brokeback Mountain
  • It
  • Hot Fuzz
  • The Cabin in the Woods
  • 78/52
  • Ocean's Eight
  • Solo: A Star Wars Story
  • Hereditary
  • Halloween
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Marjorie Prime
  • Mamma Mia!
  • The Green Mile
  • Stuart Little
  • Jason X
  • Solo: A Star Wars Story
  • Mamma Mia!
  • Gone Girl
  • Fahrenheit 451
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Shrek
  • The Kissing Booth
  • The Beguiled
  • Revenge
  • Thor: The Dark World
  • Foxcatcher
  • The Strangers: Prey at Night
  • Anon
  • Avengers: Infinity War
  • Baby Driver
  • The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society
  • Avengers: Infinity War
  • Captain America: Civil War
  • Lady Bird
  • The Mist
  • The Grand Budapest Hotel
  • Shaun of the Dead
  • Saw VI
  • Ant-Man
  • The Last Vampire On Earth
  • La La Land
  • The Bad Batch
  • White Chicks
  • What Women Want
  • The Social Network
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • House of 1000 Corpses
  • A Quiet Place
  • Gifted
  • Would You Rather
  • Isle of Dogs
  • The Silent Child
  • Isle of Dogs
  • Mr. Bean's Holiday

See all 285

Highly rated films jay missed

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Minding the Gap
  • Shoplifters
  • Springsteen On Broadway
  • Dominion
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more