2019

jay jay’s year to date

jay’s highest rated films

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • Se7en

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★½

  • The Social Network

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Death Proof

    ★★★★½

  • Suspiria

    ★★★★½

  • Hot Fuzz

    ★★★★½

  • Before Sunrise

    ★★★★½

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★

  • Annihilation

    ★★★★

  • Drive

    ★★★★

  • Widows

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 93 Films watched
  • 23.2 Average per month
  • 5.8 Average per week

Milestones

First Film

High School Musical

Jan 1

Most Watched

The Favourite

3 times

Whiplash

twice

Django Unchained

twice

Last Film

Hell or High Water

Apr 20

Genres, Countries & Languages

Drama
52 films
Comedy
30 films
Thriller
26 films
Crime
16 films
Action
14 films
Romance
13 films
Adventure
12 films
Mystery
12 films
Sci Fi
11 films
Horror
11 films
USA
89 films
UK
25 films
France
8 films
Ireland
5 films
Germany
3 films
Canada
3 films
Switzerland
2 films
Netherlands
2 films
Greece
2 films
Italy
2 films
English
93 films
French
15 films
Spanish
8 films
German
8 films
Russian
4 films
Italian
4 films
Polish
2 films
Portuguese
2 films
Vietnamese
1 film
Finnish
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 43 Added 111

Watchlist

Stars

Directors

Crew

jay’s most liked review

At Eternity's Gate

★★★½

willem dafoe could literally slice his own ear off and the academy still would give best actor to a british actor that spent 10 hours in prosthetics to scream as a famous politician

More reviews

jay’s most liked list

british actors get fat and spend 10 hours in hair & make up to play a balding politician in a biopic thats pretty dull and unnecessary ending in them receiving the globe that year

both look left in their posters
both wear glasses
both won critics choice
both had a lead role in the dark knight trilogy
both of which worked with oscar snubee amy adams

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Homecoming: A Film by Beyoncé
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Holmes & Watson
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Escape Room
Average weighted rating:

1.6

Films watched in 2019

  • Hell or High Water
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Annihilation
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Hellboy
  • The Perfect Date
  • Whiplash
  • Drive
  • Rosemary's Baby
  • Dumbo
  • Django Unchained
  • Seven Psychopaths
  • Unicorn Store
  • Step Brothers
  • Joker
  • Widows
  • The Fault in Our Stars
  • Five Feet Apart
  • A Quiet Place
  • Phantom Thread
  • The Social Network
  • Us
  • Spring Breakers
  • The Big Short
  • The Lobster
  • Triple Frontier
  • Inside Llewyn Davis
  • The Front Runner
  • Green Book
  • Love Actually
  • Django Unchained
  • The Devil Wears Prada
  • Hereditary
  • The Greatest Showman
  • Skin
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Louder Than Bombs
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Death Proof
  • Juliet, Naked
  • Green Book
  • John Wick
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Serenity
  • Skate Kitchen
  • Alita: Battle Angel
  • Velvet Buzzsaw
  • Suspiria
  • Happy Death Day 2U
  • Isn't It Romantic
  • Blade Runner 2049
  • BlacKkKlansman
  • A Cinderella Story
  • In the Loop
  • High Flying Bird
  • Gone Girl
  • Whiplash
  • Wildlife
  • Polar
  • Before Midnight
  • Paddington 2
  • Paddington
  • Velvet Buzzsaw
  • Widows
  • Se7en
  • First Reformed
  • The Social Network
  • Escape Room
  • Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes
  • John Wick: Chapter 2
  • Baby Driver
  • Hot Fuzz
  • Bohemian Rhapsody
  • La La Land
  • Glass
  • Camp Rock
  • Fyre
  • Suspiria
  • At Eternity's Gate
  • Spider-Man: Far from Home
  • There Will Be Blood
  • Truth or Dare
  • The Favourite
  • Mary Queen of Scots
  • Before Sunrise
  • Hairspray
  • Holmes & Watson
  • Dunkirk
  • The Favourite
  • Tag
  • Welcome to Marwen
  • The Favourite
  • High School Musical

Highly rated films jay missed

  • Apollo 11
  • Booksmart
  • Horror Noire: A History of Black Horror
  • The Farewell
  • Pain & Glory
  • Honey Boy
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Monos

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more