• The Party

    ★★★½

  • Little Tailor

    ★★★

  • La Chinoise

    ★★★

  • The Leopard

    ★★★★

  • La Belle Noiseuse

    ★★★★½

  • La Cérémonie

    ★★★★

  • On the Waterfront

    ★★★★

  • Once

    ★★★★

  • My Best Fiend

    ★★★★

  • Fitzcarraldo

    ★★★★

  • Aguirre, the Wrath of God

    ★★★★½

  • Control

    ★★★★½

  • Muriel's Wedding

    ★★★½

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★

  • Magical Mystery Tour

    ★★½

  • Love Streams

    ★★★★

  • Gloria

    ★★★½

  • Mikey and Nicky

    ★★★★