Sort by

Alec Greer has logged 852 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Super Mario Bros.

Super Mario Bros.

1993
×
Read the review Edit this entry  
31
Spawn

Spawn

1997
×
Read the review Edit this entry  
31
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
American Underdog

American Underdog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hilda and the Mountain King

Hilda and the Mountain King

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rumble

Rumble

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
I Still Believe

I Still Believe

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Back to the Outback

Back to the Outback

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mass

Mass

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sing 2

Sing 2

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
City Slickers

City Slickers

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Far from the Tree

Far from the Tree

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mighty Joe Young

Mighty Joe Young

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Sandlot

The Sandlot

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry