Sort by

Alec Greer has logged 66 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sufferin' Cats!

Sufferin' Cats!

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mouse in Manhattan

Mouse in Manhattan

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Open Season

Open Season

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
What's Up: Balloon to the Rescue!

What's Up: Balloon to the Rescue!

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Alvin and the Chipmunks: The Road Chip

Alvin and the Chipmunks: The Road Chip

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Brave

Brave

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Matinee Mouse

Matinee Mouse

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Vanishing Duck

The Vanishing Duck

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Springtime for Thomas

Springtime for Thomas

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ducking the Devil

Ducking the Devil

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
What Makes Daffy Duck

What Makes Daffy Duck

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Animaniacs: Wakko's Wish

Animaniacs: Wakko's Wish

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Ernest Goes to Camp

Ernest Goes to Camp

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bugs and Thugs

Bugs and Thugs

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ernest Goes to Jail

Ernest Goes to Jail

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Life with Tom

Life with Tom

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cruise Cat

Cruise Cat

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scooby-Doo! Stage Fright

Scooby-Doo! Stage Fright

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Little Witch Academia: The Enchanted Parade

Little Witch Academia: The Enchanted Parade

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Puss n' Toots

Puss n' Toots

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dog Trouble

Dog Trouble

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Book of Eli

The Book of Eli

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry