• Jaws: The Revenge

    ½

  • The Brave Little Toaster

    ★★★½

  • Spaceballs

    ★★★★½

  • Roxanne

    ★★★★½

  • Predator

    ★★★★

  • Harry and the Hendersons

    ★★★½

  • Ernest Goes to Camp

    ★★★

  • Beverly Hills Cop II

    ★★★½

  • Evil Dead II

    ★★★★★

  • Lethal Weapon

    ★★★★★

  • Little Shop of Horrors

    ★★★★★

  • Stand by Me

    ★★★★½

  • Castle in the Sky

    ★★★★★

  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives

    ★★★½

  • Aliens

    ★★★★★

  • The Great Mouse Detective

    ★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★½

  • Top Gun

    ★★★

  • Critters

    ★★★½

  • The Adventures of the American Rabbit

    ★★

  • Garfield's Halloween Adventure

    ★★★★

  • Pee-wee's Big Adventure

    ★★★★

  • The Black Cauldron

    ★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • The Goonies

    ★★★★½

  • Cat's Eye

    ★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★★

  • The Terminator

    ★★★★½

  • The Karate Kid

    ★★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★★★

  • Gremlins

    ★★★★½

  • The NeverEnding Story

    ★★★★½

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★★★

  • Splash

    ★★★

  • Beverly Hills Cop

    ★★★★

  • A Christmas Story

    ★★★★★

  • Mickey's Christmas Carol

    ★★★★½

  • Cujo

    ★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

  • The Snowman

    ★★★★½

  • Creepshow

    ★★★★½

  • First Blood

    ★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • The Secret of NIMH

    ★★★★★

  • Poltergeist

    ★★★★½

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★★

  • Halloween II

    ★★★½

  • The Evil Dead

    ★★★★★

  • Blow Out

    ★★★★★

  • The Fox and the Hound

    ★★★★

  • The Great Muppet Caper

    ★★★½

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • Caddyshack

    ★★★★★

  • Airplane!

    ★★★★★

  • Soup or Sonic

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • The Jerk

    ★★★★½

  • The Bugs Bunny/Road Runner Movie

    ★★★★½

  • Life of Brian

    ★★★★★

  • The Muppet Movie

    ★★★★½

  • Alien

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Grease

    ★★★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★★

  • The Rescuers

    ★★★★½

  • Annie Hall

    ★★★★★

  • The Many Adventures of Winnie the Pooh

    ★★★★★

  • Silent Movie

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★