RSS feed for greer
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★½
Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★
Edit this entry  
27
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
27
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
Edit this entry  
10
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
Edit this entry  
10
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
Edit this entry  
09
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
05
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
04
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★★★
Edit this entry  
01
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★½
Edit this entry  
31
Unsane

Unsane

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★½
Edit this entry  
28
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
Edit this entry  
27
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Edit this entry  
24
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
Red Dawn

Red Dawn

1984
×
★★½
Edit this entry  
21
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★★
Edit this entry  
16
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Edit this entry  
15
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Some Voices

Some Voices

2000
×
★★★½
Edit this entry  
14
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★
Edit this entry  
10
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Limits of Control

The Limits of Control

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Edit this entry  
05
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Edit this entry