Sort by

nick nightingale has logged 156 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Ronin

Ronin

1998
×
Read the review Edit this entry  
26
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Chalet Girl

Chalet Girl

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Panic Room

Panic Room

2002
×
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mr. Arkadin

Mr. Arkadin

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
First Reformed

First Reformed

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Macao

Macao

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
Read the review Edit this entry  
17
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
Read the review Edit this entry  
16
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
Read the review Edit this entry  
15
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
Read the review Edit this entry  
13
Alien

Alien

1979
×
Read the review Edit this entry  
10
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
Read the review Edit this entry  
09
Undine

Undine

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Days

Days

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Pickpocket

Pickpocket

1997
×
Read the review Edit this entry  
29
The Game

The Game

1997
×
Read the review Edit this entry  
24
Pulse

Pulse

2001
×
Read the review Edit this entry  
20
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Minority Report

Minority Report

2002
×
Read the review Edit this entry  
16
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Firm

The Firm

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Along Came a Spider

Along Came a Spider

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Ring

The Ring

2002
×
Read the review Edit this entry