Gregory has logged 144 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Waves

Waves

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
Read prior review Edit this entry  
20
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Wild

Wild

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Get Over It

Get Over It

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Deliver Us from Eva

Deliver Us from Eva

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fried Green Tomatoes

Fried Green Tomatoes

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
What a Girl Wants

What a Girl Wants

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Midsommar

Midsommar

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Giant Little Ones

Giant Little Ones

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Running with Beto

Running with Beto

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry