Sort by

gregcahill45 has logged 177 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Stranger

The Stranger

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
What Really Happened to Baby Jane

What Really Happened to Baby Jane

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Woman in Black

The Woman in Black

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Signalman

The Signalman

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Christmas Tree

The Christmas Tree

1991
×
Read the review Edit this entry  
24
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gaither's Pond: Fishtales

Gaither's Pond: Fishtales

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
LEGO Jack Stone

LEGO Jack Stone

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Adventures of Açela

The Adventures of Açela

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Creature Comforts

Creature Comforts

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ident

Ident

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kolberg

Kolberg

1945
×
Read the review Edit this entry  
05
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Edit this entry  
05
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Trainwreck: Woodstock '99

Trainwreck: Woodstock '99

2022
×
★★★
Edit this entry  
30
Request Concert

Request Concert

1940
×
Read the review Edit this entry  
27
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★
Edit this entry  
26
Frontline: Documenting Hate - New American Nazis

Frontline: Documenting Hate - New American Nazis

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Secret State of North Korea

Secret State of North Korea

2014
×
Edit this entry  
26
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Smile

Smile

2022
×
Read the review Edit this entry  
20
Disney Channel's Theme: A History Mystery

Disney Channel's Theme: A History Mystery

2022
×
★★★
Edit this entry  
16
Jew Süss

Jew Süss

1940
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Return From ISIS

Return From ISIS

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
La Habanera

La Habanera

1937
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Palindromes

Palindromes

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Triumph of the Will

Triumph of the Will

1935
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hitler Youth Quex

Hitler Youth Quex

1933
×
Read the review Edit this entry  
23
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Frozen North

The Frozen North

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Pierre and Sonny Jim

Pierre and Sonny Jim

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mädchen in Uniform

Mädchen in Uniform

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Not Alone in Here

Not Alone in Here

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry