Greg has logged 55 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Housekeeping

Housekeeping

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
John McEnroe: In the Realm of Perfection

John McEnroe: In the Realm of Perfection

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Underneath

The Underneath

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Edit this entry  
30
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★
Edit this entry  
30
Breakdown

Breakdown

1997
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Raise the Titanic

Raise the Titanic

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★
Edit this entry  
28
Death to Smoochy

Death to Smoochy

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Despite the Night

Despite the Night

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mother's Boys

Mother's Boys

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Mist

The Mist

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Piranha 3D

Piranha 3D

2010
×
★½
Edit this entry  
27
Intensity

Intensity

1997
×
Read the review Edit this entry  
27
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Dead Pigs

Dead Pigs

2018
×
★★
Edit this entry  
26
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
Hider in the House

Hider in the House

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Skeleton Key

The Skeleton Key

2005
×
★★★
Edit this entry  
25
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Gingerdead Man

The Gingerdead Man

2005
×
Read the review Edit this entry  
25
Starman

Starman

1984
×
★★★½
Edit this entry  
25
Underworld

Underworld

2003
×
★★
Edit this entry  
24
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hunt

The Hunt

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
The Children

The Children

2008
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Perfect Murder

A Perfect Murder

1998
×
★★
Edit this entry  
22
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
New York Stories

New York Stories

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Professor and the Madman

The Professor and the Madman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cypher

Cypher

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pin

Pin

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hannibal Rising

Hannibal Rising

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Cube

Cube

1997
×
★★★
Edit this entry  
11
Time to Kill

Time to Kill

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Easter in Sicily

Easter in Sicily

1955
×
Read the review Edit this entry  
05
Islands of Fire

Islands of Fire

1955
×
Edit this entry  
05
Fishing Boats

Fishing Boats

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Surfarara

Surfarara

1955
×
Read the review Edit this entry  
05
Sea Countrymen

Sea Countrymen

1955
×
Edit this entry