• Top Gun

    ★★★½

  • Chopping Mall

    ½

  • Highlander

    ★★★★

  • Re-Animator

    ★★★★

  • Teen Wolf

    ★★★

  • National Lampoon's European Vacation

    ★★★½

  • Legend

    ★★★

  • Back to the Future

    ★★★★½

  • Mad Max Beyond Thunderdome

    ★★★

  • Cocoon

    ★★★½

  • Return to Oz

    ★★★

  • The Goonies

    ★★★★

  • Fletch

    ★★★★

  • Police Academy 2: Their First Assignment

    ★★★½

  • Starman

    ★★★★

  • Night of the Comet

    ★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★½

  • The Terminator

    ★★★★½

  • The Karate Kid

    ★★★½

  • Ghostbusters

    ★★★★

  • Gremlins

    ★★★½

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★★½

  • The NeverEnding Story

    ★★★½

  • Romancing the Stone

    ★★★★

  • Police Academy

    ★★★½

  • Children of the Corn

  • Splash

    ★★★½

  • Beverly Hills Cop

    ★★★½

  • Scarface

    ★★★★

  • Michael Jackson's Thriller

    ★★★★★

  • National Lampoon's Vacation

    ★★★★

  • Superman III

    ★½

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • The Meaning of Life

    ★★★★

  • The Snowman

    ★★

  • Gandhi

    ★★★★½

  • The Thing

    ★★★★★

  • Annie

    ★★★

  • Grease 2

    ★★

  • Poltergeist

    ★★★½

  • Star Trek II: The Wrath of Khan

    ★★★½

  • Rocky III

    ★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★

  • Conan the Barbarian

    ★★★½

  • Mad Max 2

    ★★★★½

  • Halloween II

    ★★★½

  • The Evil Dead

    ★★★½

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★½

  • Popeye

    ★★★

  • Superman II

    ★★★

  • The Elephant Man

    ★★★★

  • The Blue Lagoon

    ★★

  • The Blues Brothers

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Star Trek: The Motion Picture

    ★★★

  • Alien

    ★★★★½

  • The Warriors

    ★★★½

  • Superman

    ★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Dawn of the Dead

    ★★★★★

  • Grease

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★★

  • Rocky

    ★★★★

  • Carrie

    ★★★★

  • Taxi Driver

    ★★½

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★½

  • Jaws

    ★★★★★

  • The Eiger Sanction

    ★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★

  • Oliver!

    ★★★

  • In the Heat of the Night

    ★★★★