• I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Mulan

    ½

  • Goldman v Silverman

  • Cats

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★

  • The Fall

  • Knives Out

    ★★★★

  • Joker

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Anima

  • Midsommar

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★

  • And Then We Danced

    ★★★★½

  • Guava Island

    ★★½

  • Us

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★★½

  • Toni Morrison: The Pieces I Am

    ★★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Mary Poppins Returns

    ★★★

  • Mary Queen of Scots

    ★★

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    ★½

  • Green Book

  • High Life

    ★★★½

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★★

  • Widows

    ★★★★

  • What You Gonna Do When the World's on Fire?

    ★★

  • Suspiria

    ★★★

  • A Star Is Born

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • First Man

    ★★★½

  • Roma

    ★★★★★

  • Freaky Friday

    ½

  • Crazy Rich Asians

    ★★★½

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★½

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★

  • Hannah Gadsby: Nanette

    ★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Climax

    ★★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★½

  • Diamantino

    ★★★

  • Dirty Computer

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★½

  • Bao

  • A.W. A Portrait of Apichatpong Weerasethakul

  • Boro the Caterpillar

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★

  • An Elephant Sitting Still

    ★★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★½

  • Black Panther

    ★★★½

  • The Pain of Others

  • Minding the Gap

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★

  • Our New President

  • Black Mirror: Hang the DJ

  • Black Mirror: USS Callister

  • Black Mirror: Black Museum

  • Black Mirror: Arkangel

  • Black Mirror: Crocodile

  • Black Mirror: Metalhead

  • The Post

    ★★

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★