Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Edit this entry  
07
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry  
29
High Heels

High Heels

1991
×
★★★★
Edit this entry  
12
Mulan

Mulan

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Leviathan

Leviathan

2012
×
Read the review Edit this entry  
26
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
★★★
Edit this entry  
04
The Amateurist

The Amateurist

1998
×
Edit this entry  
04
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Edit this entry  
02
Uncle

Uncle

1959
×
Edit this entry  
01
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
Edit this entry  
31
Gloria

Gloria

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
31
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Nun

The Nun

1966
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Shadows

Shadows

1958
×
★★★
Edit this entry  
19
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Edit this entry  
18
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★
Edit this entry  
12
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Good Morning

Good Morning

2008
×
Edit this entry  
10
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Contempt

Contempt

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Edit this entry  
01
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Edit this entry  
30
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Bonjour Tristesse

Bonjour Tristesse

1958
×
★½
Edit this entry  
29
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★
Edit this entry  
27
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Three Transitions

Three Transitions

1973
×
Edit this entry  
27
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
Tristana

Tristana

1970
×
Edit this entry  
25
The Milky Way

The Milky Way

1969
×
★★★
Edit this entry  
22
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★
Edit this entry  
18
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★
Edit this entry  
18
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cléo from 5 to 7: Remembrances and Anecdotes

Cléo from 5 to 7: Remembrances and Anecdotes

2005
×
Edit this entry  
16
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Greetings from Africa

Greetings from Africa

1996
×
Edit this entry  
12
The Potluck and the Passion

The Potluck and the Passion

1993
×
Edit this entry