Sort by

anya jane has logged 38 entries for films during February 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Mountains May Depart

Mountains May Depart

2015
×
Read prior review Edit this entry  
25
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Marguerite

Marguerite

2017
×
Edit this entry  
24
One Small Step

One Small Step

2018
×
Edit this entry  
24
Weekends

Weekends

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
Read the review Edit this entry  
23
Nicky Deuce

Nicky Deuce

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
24 Frames

24 Frames

2017
×
Edit this entry  
19
The Favourite

The Favourite

2018
×
Read prior review Edit this entry  
18
The Wife

The Wife

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
A Night at the Garden

A Night at the Garden

2017
×
Edit this entry  
17
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
Read prior review Edit this entry  
12
Hale County This Morning, This Evening

Hale County This Morning, This Evening

2018
×
Edit this entry  
12
Destroyer

Destroyer

2018
×
Edit this entry  
12
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Greener Grass

Greener Grass

2015
×
Edit this entry  
10
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Edit this entry  
10
Results

Results

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Elena

Elena

2011
×
Edit this entry  
08
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
Read the review Edit this entry  
08
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
Edit this entry  
07
Overlord

Overlord

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
Read prior review Edit this entry  
06
The Kid Who Would Be King

The Kid Who Would Be King

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Polar

Polar

2019
×
Edit this entry  
02
First Man

First Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
Read the review Edit this entry