Sort by

Grey the Dot has logged 379 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shogun Assassin

Shogun Assassin

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars Tech

Star Wars Tech

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Warriors

Star Warriors

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Classic Creatures: Return of the Jedi

Classic Creatures: Return of the Jedi

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
SPFX: The Empire Strikes Back

SPFX: The Empire Strikes Back

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Making of Star Wars

The Making of Star Wars

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Holidaze

Holidaze

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Pinchcliffe Grand Prix

The Pinchcliffe Grand Prix

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Gunfighter

The Gunfighter

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Happy Birthday to Me

Happy Birthday to Me

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Return of Godzilla

The Return of Godzilla

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Heavy Metal

Heavy Metal

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ip Man 3

Ip Man 3

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Helluva Boss

Helluva Boss

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
How to Train Your Dragon: Homecoming

How to Train Your Dragon: Homecoming

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry