Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Super Mario Bros.

Super Mario Bros.

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Serenity

Serenity

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Voyagers

The Voyagers

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Moustache

The Moustache

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Paul

Paul

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Wandering Earth

The Wandering Earth

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
26
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry