Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Strange World

Strange World

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
She Said

She Said

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dracula

Dracula

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★
Edit this entry  
12
The Square

The Square

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blonde

Blonde

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
RRR

RRR

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Speak No Evil

Speak No Evil

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry