Sort by

Griffin has logged 288 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Aniara

Aniara

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Fabulous Baron Munchausen

The Fabulous Baron Munchausen

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jacquot

Jacquot

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The World of Jacques Demy

The World of Jacques Demy

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alien³

Alien³

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Aliens

Aliens

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Slacker

Slacker

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Quick Change

Quick Change

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rango

Rango

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Krisha

Krisha

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hal

Hal

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Landlord

The Landlord

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Coming Home

Coming Home

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
De Palma

De Palma

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry