Sort by

Grimbo has logged 266 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Mystify: Michael Hutchence

Mystify: Michael Hutchence

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Level 16

Level 16

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
American Made

American Made

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Playing with Fire

Playing with Fire

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Werewolf

Werewolf

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gwen

Gwen

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
The Price of Fame

The Price of Fame

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Secret Santa

Secret Santa

2018
×
Edit this entry  
05
Sicilian Ghost Story

Sicilian Ghost Story

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
The Report

The Report

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Judy & Punch

Judy & Punch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★
Edit this entry  
03
I'll Take Your Dead

I'll Take Your Dead

2018
×
★★½
Edit this entry  
01
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Untouchable

Untouchable

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
The Dead Center

The Dead Center

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Luce

Luce

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Ghostland

Ghostland

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Young Man With High Potential

A Young Man With High Potential

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Iron Sky: The Coming Race

Iron Sky: The Coming Race

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
Rabid

Rabid

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
In the Shadow of the Moon

In the Shadow of the Moon

2019
×
★★
Edit this entry  
28
Countdown

Countdown

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Edit this entry