Sort by

Ryan has logged 118 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Clash

Clash

1984
×
Read the review Edit this entry  
18
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Yokai Monsters: Along with Ghosts

Yokai Monsters: Along with Ghosts

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Yokai Monsters: Spook Warfare

Yokai Monsters: Spook Warfare

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Yokai Monsters: 100 Monsters

Yokai Monsters: 100 Monsters

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Suicide Forest Village

Suicide Forest Village

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Battles Without Honor and Humanity: Deadly Fight in Hiroshima

Battles Without Honor and Humanity: Deadly Fight in Hiroshima

1973
×
Read the review Edit this entry  
13
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cristiana, Devil Nun

Cristiana, Devil Nun

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Blind Woman's Curse

Blind Woman's Curse

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Stray Cat Rock: Beat '71

Stray Cat Rock: Beat '71

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Secret Window

Secret Window

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Story of Adele H.

The Story of Adele H.

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
White Material

White Material

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Girl Boss Revenge: Sukeban

Girl Boss Revenge: Sukeban

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Switchblade Sisters

The Switchblade Sisters

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Arabella: Black Angel

Arabella: Black Angel

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Girl Boss Guerilla

Girl Boss Guerilla

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fresh

Fresh

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Calendar

Calendar

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Europa

Europa

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Adjuster

The Adjuster

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Schizoid

Schizoid

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Transgressor

The Transgressor

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Story of Women

Story of Women

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
After the Rehearsal

After the Rehearsal

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Princess from the Moon

Princess from the Moon

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Deep Water

Deep Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
X

X

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Batman

The Batman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jane B. by Agnès V.

Jane B. by Agnès V.

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stray Cat Rock: Machine Animal

Stray Cat Rock: Machine Animal

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry