Sort by

Grooveman has logged 47 entries for films during September 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mirror Mirror

Mirror Mirror

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Tall Man

The Tall Man

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Hills Run Red

The Hills Run Red

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Action Jackson

Action Jackson

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Underworld: Rise of the Lycans

Underworld: Rise of the Lycans

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Underworld: Evolution

Underworld: Evolution

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Underworld

Underworld

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brick

Brick

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Taken

Taken

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Safe

Safe

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Attenberg

Attenberg

2010
×
★★★
Edit this entry  
16
V/H/S

V/H/S

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Teddy Bear

Teddy Bear

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Terminal Velocity

Terminal Velocity

1994
×
★★★★
Edit this entry  
10
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Money Train

Money Train

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
High Tension

High Tension

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dust Devil

Dust Devil

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Deadgirl

Deadgirl

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Return of the Texas Chainsaw Massacre

The Return of the Texas Chainsaw Massacre

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry