Sort by

Grooveman has logged 464 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★½
Edit this entry  
29
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★
Edit this entry  
28
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Exterminator

The Exterminator

1980
×
★★★★
Edit this entry  
26
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
24
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
30 Minutes or Less

30 Minutes or Less

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Citadel

Citadel

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
White House Down

White House Down

2013
×
Read the review Edit this entry  
18
Assassins

Assassins

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Elysium

Elysium

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Passion

Passion

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Twixt

Twixt

2011
×
Read the review Edit this entry  
01
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★
Edit this entry  
28
The Purge

The Purge

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pandorum

Pandorum

2009
×
★★★½
Edit this entry  
26
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Demons 2

Demons 2

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lethal Weapon 3

Lethal Weapon 3

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hanna

Hanna

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry