Sort by

Grooveman has logged 51 entries for films during January 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pet Sematary II

Pet Sematary II

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rising Sun

Rising Sun

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gamer

Gamer

2009
×
★★½
Edit this entry  
26
Judge Dredd

Judge Dredd

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Transformers: Dark of the Moon

Transformers: Dark of the Moon

2011
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
19
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
My Son, My Son, What Have Ye Done

My Son, My Son, What Have Ye Done

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Retreat

Retreat

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Universal Soldier: Day of Reckoning

Universal Soldier: Day of Reckoning

2012
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
15
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kalifornia

Kalifornia

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cobra

Cobra

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mimic

Mimic

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lawless

Lawless

2012
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
12
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
11
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Sentinel

The Sentinel

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Leviathan

Leviathan

1989
×
Edit this entry  
06
The Loneliest Planet

The Loneliest Planet

2011
×
★★★
Edit this entry  
05
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Taken 2

Taken 2

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
This Is 40

This Is 40

2012
×
Read the review Edit this entry  
03
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry