Sort by

Grooveman has logged 44 entries for films during October 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Species

Species

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Inside

Inside

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Edit this entry  
08
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Leviathan

Leviathan

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Edit this entry  
05
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Me, Myself & Irene

Me, Myself & Irene

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Possession

The Possession

2012
×
★★
Edit this entry  
03
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★
Edit this entry