Grooveman has logged 502 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Poltergeist

Poltergeist

2015
×
★½
Edit this entry  
30
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Proposition

The Proposition

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Rock

The Rock

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Striking Distance

Striking Distance

1993
×
★★★½
Edit this entry  
16
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Passenger 57

Passenger 57

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
Edit this entry  
11
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Revenge of the Ninja

Revenge of the Ninja

1983
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Tyrannosaur

Tyrannosaur

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Mommy

Mommy

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Cop Car

Cop Car

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Executive Decision

Executive Decision

1996
×
★★★★
Edit this entry  
02
Fair Game

Fair Game

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Cat People

Cat People

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Money Train

Money Train

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Spring

Spring

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Cub

Cub

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Breathless

Breathless

1983
×
★★★★
Edit this entry