Sort by

Grooveman has logged 484 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Rock

The Rock

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Warcraft

Warcraft

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sisters

Sisters

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★½
Edit this entry  
22
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★★
Edit this entry  
21
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
31

31

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lawnmower Man

The Lawnmower Man

1992
×
★½
Read prior review Edit this entry  
14
Surviving the Game

Surviving the Game

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
10
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Stigmata

Stigmata

1999
×
★★
Edit this entry  
05
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★½
Edit this entry  
05
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Your Highness

Your Highness

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Road House

Road House

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Hard Rain

Hard Rain

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Once Upon a Time in Mexico

Once Upon a Time in Mexico

2003
×
Read the review Edit this entry  
24
Outbreak

Outbreak

1995
×
★★★★
Edit this entry