Sort by

Grooveman has logged 41 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fortress

Fortress

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Mr. Jones

Mr. Jones

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Season of the Witch

Season of the Witch

2011
×
Read the review Edit this entry  
23
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Money Train

Money Train

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★½
Edit this entry  
17
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Blob

The Blob

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Swamp Thing

Swamp Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
11
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Motel Hell

Motel Hell

1980
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Triple 9

Triple 9

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
Red Hill

Red Hill

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry