Sort by

Grooveman has logged 39 entries for films during November 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nick of Time

Nick of Time

1995
×
★★★
Edit this entry  
29
The Net

The Net

1995
×
★★★
Edit this entry  
28
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Proposition

The Proposition

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Jackal

The Jackal

1997
×
★★★½
Edit this entry  
23
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★
Edit this entry  
22
Lake Placid

Lake Placid

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Anaconda

Anaconda

1997
×
★★★½
Edit this entry  
16
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rambo III

Rambo III

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
8MM

8MM

1999
×
★★★
Edit this entry  
14
The Station Agent

The Station Agent

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★
Edit this entry  
11
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★★
Edit this entry  
08
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★
Edit this entry  
07
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★
Edit this entry  
06
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tommy Boy

Tommy Boy

1995
×
★★★½
Edit this entry  
05
Taken

Taken

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★★
Edit this entry  
01
Hideaway

Hideaway

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry