GroudokaHG has logged 33 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Maniac

Maniac

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Banana Splits Movie

The Banana Splits Movie

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Arena

Arena

1989
×
Read the review Edit this entry  
15
The Living Skeleton

The Living Skeleton

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gozu

Gozu

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Monster

The Monster

1925
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Q

Q

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Innocent Blood

Innocent Blood

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
First Love

First Love

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Snoop Dogg's Hood of Horror

Snoop Dogg's Hood of Horror

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
Read the review Edit this entry  
02
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lake Placid

Lake Placid

1999
×
Read the review Edit this entry  
01
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry