GroudokaHG has logged 57 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
The Ridiculous 6

The Ridiculous 6

2015
×
Read the review Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Creeping Terror

The Creeping Terror

1964
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Love

Love

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Crazy World

Crazy World

2014
×
Read the review Edit this entry  
26
Amityville 3-D

Amityville 3-D

1983
×
Read the review Edit this entry  
20
Serial Experiments Lain

Serial Experiments Lain

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Starcrash

Starcrash

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
TFW No GF

TFW No GF

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Escape from Tomorrow

Escape from Tomorrow

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Transmorphers

Transmorphers

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Tim and Eric's Billion Dollar Movie

Tim and Eric's Billion Dollar Movie

2012
×
Read the review Edit this entry  
28
Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Artist

The Artist

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
30 Nights of Paranormal Activity With the Devil Inside the Girl With the Dragon Tattoo

30 Nights of Paranormal Activity With the Devil Inside the Girl With the Dragon Tattoo

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pi

Pi

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Crash

Crash

2004
×
Read the review Edit this entry  
09
BloodRayne

BloodRayne

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Emperor's Naked Army Marches On

The Emperor's Naked Army Marches On

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
1917

1917

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Cave

The Cave

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Saria

Saria

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Memorable

Memorable

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
The Bombing of Wall Street

The Bombing of Wall Street

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
In the Absence

In the Absence

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shoah

Shoah

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Legend of Hercules

The Legend of Hercules

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Brightburn

Brightburn

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry