Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Edit this entry  
07
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★
Edit this entry  
05
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Opera

Opera

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Edit this entry  
18
Mommy

Mommy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★
Edit this entry  
15
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Scream

Scream

1996
×
★★★
Edit this entry  
04
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Edit this entry  
27
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Possession

Possession

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Capote

Capote

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★½
Edit this entry  
11
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Edit this entry  
04
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Stars & Bars

Stars & Bars

1988
×
Read the review Edit this entry  
30
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Edit this entry  
24
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Edit this entry  
21
The Bounty

The Bounty

1984
×
★★½
Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
13
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Edit this entry  
09
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry