• Notting Hill

    Notting Hill

    ★★★

    Oh I would love for Hugh Grant to spill orange juice on me.

  • Heat

    Heat

    ★★★★

    There’s something about De Niro and Pacino playing cat and mouse that is so electrifying!

  • The Age of Innocence

    The Age of Innocence

    ★★★★★

    I can't love you unless I give you up.

    I wish I could write a complex and professional review about this one but there are no words that can describe how much I love this movie and all the sentimental value I have for it. It touched me in a way that I never thought was possible. I can only say thank you Edith Wharton, thank you Scorsese, thank you all.

  • Opera

    Opera

    ★★★★½

    THE BULLET THROUGH THE DOOR SCENE UGH POETIC CINEMA.

  • Four Rooms

    Four Rooms

    ★★½

    The things I do for my friends...

  • Inferno

    Inferno

    ★★★½

    Indeed, the film fails to be a competent Suspiria sequence, as that is not clear at any time. But ignoring this fact, it’s still possible to admire the work.

  • Rosemary's Baby

    Rosemary's Baby

    ★★★★½

    Who needs witches when you have a fucking husband like that?

  • Cape Fear

    Cape Fear

    ★★★★

    Just because she was promiscuous didn't give you the right to rape her!

    WELL THANK YOU VERY MUCH DE NIRO AND SCORSESE YOU GUYS HAVE JUST INTENSIFIED MY FEAR OF BEING STALKED ARE YOU HAPPY NOW???

  • Zombieland

    Zombieland

    ★★★½

    I hate zombies but there's no way a movie can be bad when it starts to the sound of For Whom the Bell Tolls.

  • Possession

    Possession

    ★★★½

    One of those films that makes you feel stupid for not understanding. Striking experience, but still very subjective. I'm not used to this excess of metaphors. But I'm sure of one thing: NOT EVEN LUCIANO PAVAROTTI COULD SCREAM LIKE ISABELLE ADJANI DID.

  • Capote

    Capote

    ★★★½

    We miss you, Philip. 💔

  • A Streetcar Named Desire

    A Streetcar Named Desire

    ★★★★

    I don't want realism. I want magic!

    Blanche did nothing wrong, she just wanted to be loved!