Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Movie of My Life

The Movie of My Life

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
His House

His House

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
22
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Psycho

Psycho

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Violet Evergarden: Eternity and the Auto Memory Doll

Violet Evergarden: Eternity and the Auto Memory Doll

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Violet Evergarden: The Day You Will Understand

Violet Evergarden: The Day You Will Understand "Love" Will Surely Come

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pátio

Pátio

1959
×
★★★½
Edit this entry  
27
Epistolar

Epistolar

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Comet

Comet

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★
Edit this entry  
13
The Wild Child

The Wild Child

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Entranced Earth

Entranced Earth

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Children Who Chase Lost Voices

Children Who Chase Lost Voices

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Little Tailor

Little Tailor

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Beautiful Person

The Beautiful Person

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Regular Lovers

Regular Lovers

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Restless Love

Restless Love

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Her

Her

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rat Fever

Rat Fever

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry