Sort by

Hussain Alokaily has logged 272 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
QT8: The First Eight

QT8: The First Eight

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★½
Edit this entry  
25
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★
Edit this entry  
25
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Sword of Trust

Sword of Trust

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Driveways

Driveways

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Greener Grass

Greener Grass

2015
×
Edit this entry  
24
The Climb

The Climb

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★½
Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
6 Underground

6 Underground

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★
Edit this entry  
07
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Boy

Boy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
04
Two Cars, One Night

Two Cars, One Night

2004
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Edit this entry  
01
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★½
Edit this entry  
16
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★½
Edit this entry  
13
Italian for Beginners

Italian for Beginners

2000
×
Read the review Edit this entry  
10
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★½
Edit this entry