Sort by

Hussain Alokaily has logged 22 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Bridges-Go-Round

Bridges-Go-Round

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★½
Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Jesus Is King

Jesus Is King

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
10
Milo 55160

Milo 55160

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★½
Edit this entry  
06
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Edit this entry