2020

Graham Graham’s year in review

Highest rated films

  • Lovers Rock

    ★★★★½

  • Mangrove

    ★★★★½

  • Mank

    ★★★★

  • Possessor

    ★★★★

  • The Wolf of Snow Hollow

    ★★★★

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★

  • Mandibles

    ★★★★

  • The Oak Room

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★★

  • Evil Dead II

    ★★★★★

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★★

  • The Long Goodbye

    ★★★★★

  • Only Yesterday

    ★★★★★

  • Peeping Tom

    ★★★★★

  • Tenebre

    ★★★★★

  • Us

    ★★★★½

  • Back to the Future

    ★★★★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Snowpiercer

    ★★★★½

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★★½

  • Days of Heaven

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 423 Films watched
  • 35.2 Average per month
  • 8.1 Average per week

Milestones

First Film

Hell Baby

Jan 8

Most Watched

Abracitos

twice

The Nice Guys

twice

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

twice

Last Film

Nate: A One Man Show

Dec 31

Genres, countries & languages

Horror
178 films
Comedy
136 films
Drama
118 films
Thriller
80 films
Action
43 films
Fantasy
40 films
Sci Fi
39 films
Crime
36 films
Mystery
35 films
Romance
35 films
USA
242 films
UK
48 films
Canada
38 films
France
34 films
Japan
18 films
Germany
13 films
Australia
11 films
South Korea
10 films
Italy
10 films
Spain
8 films
English
330 films
French
23 films
Japanese
18 films
Korean
10 films
Spanish
10 films
Dutch
7 films
Italian
6 films
German
3 films
Cantonese
3 films
Hungarian
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 25 Added 222

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Graham’s most liked review

Guest

Guest

Eye like this one!

Telluride Horror Show 2020

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Twin Peaks: The Return
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

365 Days
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Forrest Gump
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Welcome to Helltown

Films Graham watched in 2020

  • Nate: A One Man Show
  • Afronauts
  • Crocodile Dundee
  • Caché
  • Theatre of Blood
  • Haeckel's Tale
  • The Becoming Box
  • Tenet
  • The Elephant Man
  • Sick Girl
  • The Changing Same
  • Possessor
  • Dark Matters
  • The Fair Haired Child
  • Attack the Block
  • Jonah
  • The King and the Mockingbird
  • An American Carol
  • Robots of Brixton
  • Yourself and Yours
  • Night of the Demons
  • Underwater Love
  • Education
  • You and I and You
  • Nomad: In the Footsteps of Bruce Chatwin
  • Zombi Child
  • Flying Saucey!
  • Deer Woman
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Homecoming
  • Eat My Makeup!
  • Chained for Life
  • Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy
  • Chocolate
  • Welcome to Marwen
  • Dance of the Dead
  • Pick Me Up
  • New Year, New You
  • Dreams in the Witch House
  • Incident On and Off a Mountain Road
  • Alex Wheatle
  • Cigarette Burns
  • Jenifer
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • The Gleaners and I: Two Years Later
  • Tribute to Zgougou the Cat
  • Mangrove
  • The Trial of the Chicago 7
  • The Fiancés of Macdonald Bridge
  • Cold Meridian
  • Allied
  • Seven Rooms, Kitchen, Bathroom, for Sale
  • Lovers Rock
  • The So-Called Caryatids
  • Tale of Cinema
  • The Vanishing Lion
  • Bird, Bath and Beyond
  • Uncle Frank
  • The Final Girls
  • Woman Is the Future of Man
  • The Walk
  • Happiest Season
  • Blair Witch
  • Mank
  • Days of Heaven
  • A Nightmare on Elm Street
  • Strait-Jacket
  • Dracula A.D. 1972
  • The Whistlers
  • Flight
  • Snowpiercer
  • Radioland Murders
  • Yes, God, Yes
  • Nimic
  • The Ice Storm
  • Haywire
  • Minutes
  • A Christmas Carol
  • The Hellbenders
  • Run
  • Mascots
  • Bill & Ted Face the Music
  • Industrial Symphony No. 1: The Dream of the Brokenhearted
  • DumbLand
  • Rabbits
  • The Polar Express
  • Ocean's Thirteen
  • Ocean's Twelve
  • Mirai
  • Tokyo Tribe
  • Beowulf
  • Cast Away
  • Vital
  • A Snake of June
  • Castle Freak
  • What Lies Beneath
  • Wet Hot American Summer: Ten Years Later
  • Ocean's Eleven
  • Wet Hot American Summer: First Day of Camp
  • Memories of Murder
  • Max My Love
  • Duck Soup
  • Joint Security Area
  • Thunder Road
  • The Wolf of Snow Hollow
  • Cheatin'
  • The Illusionist
  • Contact
  • The Forest of Love
  • Infection
  • Momma, Don't Go
  • She Dies Tomorrow
  • Sting of Death
  • Get the Hell Out
  • The Strings
  • Welcome to Helltown
  • No One Is Coming
  • Suspense
  • Cassette
  • Seek
  • Anonymous Animals
  • Cyst
  • New Nightmare
  • Freddy's Dead: The Final Nightmare
  • Fangs
  • A Nightmare on Elm Street: The Dream Child
  • The Quiet Family
  • Tokyo Vampire Hotel
  • A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master
  • Forrest Gump
  • Rabid
  • Death Becomes Her
  • Hungry Wives
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • Dark Stories to Survive the Night
  • Reunion
  • Selfie
  • Antikk
  • Significant Other
  • Face Your Fears
  • Click
  • The Oak Room
  • Mr. Thisforthat
  • The Familiars
  • A Strange Calm
  • Teething
  • Ashes
  • We All Scream
  • Tea Time
  • For the Sake of Vicious
  • Feed Your Muse
  • The Motorist
  • The Silent Lay Steady
  • Morbus
  • 4x6
  • Bloodthirsty
  • Spare Parts
  • Hail to the Deadites
  • Smiles
  • Peter the Penguin
  • Karaoke Night
  • Oh Deer
  • There's a Ghost in the House
  • No Thank You
  • Gorgar
  • The Altruist
  • That Old Misery
  • The Appointment
  • The Body
  • Drawing
  • Butchers
  • Carmentis
  • Progeny
  • Nova
  • The Second Signal
  • Exit
  • Misha
  • Bos
  • The Relic
  • Don't Let It In
  • Guest
  • Nightingale
  • Clearwater
  • Maere
  • In the Mirrors
  • The Knock
  • Keith
  • The Columnist
  • The Tender Game
  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge
  • A Nightmare on Elm Street
  • Bleed with Me
  • Mandibles
  • Honeydew
  • Bloody Hell
  • The Devil's Harmony
  • Changeling
  • The Doe
  • Abracitos
  • Farce
  • Imagine A World
  • Laura Hasn't Slept
  • Time of Moulting
  • Ema

See all 423

World map

Highly rated films Graham is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Break the Silence: The Movie
  • Attack on Titan: Chronicle
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • What the Constitution Means to Me
  • Black Is King
  • Hamilton
  • Violet Evergarden: The Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more