Sort by

✧・゚ andrea ✧・゚ has logged 109 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
Edit this entry  
08
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
01
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Enemy

Enemy

2013
×
★★½
Edit this entry  
04
Cowspiracy: The Sustainability Secret

Cowspiracy: The Sustainability Secret

2014
×
Edit this entry  
03
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Savage X Fenty Show Vol. 2

Savage X Fenty Show Vol. 2

2020
×
Edit this entry  
10
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★½
Edit this entry  
17
Drive

Drive

2011
×
★★★
Edit this entry  
05
Black Is King

Black Is King

2020
×
Read prior review Edit this entry  
04
Black Is King

Black Is King

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Zoolander

Zoolander

2001
×
½
Edit this entry  
06
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Edit this entry  
03
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dogman

Dogman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Out

Out

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★
Edit this entry  
21
Float

Float

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Bao

Bao

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Piper

Piper

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
mid90s

mid90s

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry