RSS feed for Tim

Tim has logged 131 entries for films released in the 2010s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
Edit this entry  
17
Hobo with a Shotgun

Hobo with a Shotgun

2011
×
Read the review Edit this entry  
13
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Escape from Tomorrow

Escape from Tomorrow

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
The Master: Back Beyond

The Master: Back Beyond

2013
×
Read the review Edit this entry  
29
For the Hungry Boy

For the Hungry Boy

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time... in Hollywood

Once Upon a Time... in Hollywood

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
18
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
Amour

Amour

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Incel

Incel

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Inception

Inception

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Two Friendly Ghosts

Two Friendly Ghosts

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
13
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★½
Edit this entry  
11
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Edit this entry  
10
Skin

Skin

2018
×
★½
Edit this entry  
04
Fauve

Fauve

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Thor

Thor

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
American Pastoral

American Pastoral

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Oldboy

Oldboy

2013
×
½
Edit this entry  
31
The Pavement

The Pavement

2015
×
Edit this entry