RSS feed for Tim

Tim has logged 48 entries for adventure films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Inception

Inception

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Godzilla vs. Destoroyah

Godzilla vs. Destoroyah

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Godzilla vs. King Ghidorah

Godzilla vs. King Ghidorah

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
300

300

2006
×
★★
Edit this entry  
08
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Thor

Thor

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★½
Edit this entry  
23
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Predator

The Predator

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Predators

Predators

2010
×
★★★
Edit this entry  
13
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★½
Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★
Edit this entry  
27
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★
Edit this entry  
13
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
Edit this entry  
12
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Edit this entry  
11
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Justice League

Justice League

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★
Edit this entry  
05
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★
Edit this entry  
15
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★½
Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
½
Read prior review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Edit this entry