RSS feed for Tim

Tim has logged 35 entries for horror films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Escape from Tomorrow

Escape from Tomorrow

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Edit this entry  
08
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
Read the review Edit this entry  
07
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Godzilla vs. King Ghidorah

Godzilla vs. King Ghidorah

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Split

Split

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mandy

Mandy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Edit this entry  
19
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Predator

The Predator

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★½
Edit this entry  
01
Green Room

Green Room

2015
×
★★½
Edit this entry  
11
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★½
Edit this entry  
27
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
It

It

2017
×
★★★½
Edit this entry