RSS feed for Tim

Tim has logged 87 entries for thrillers.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Hobo with a Shotgun

Hobo with a Shotgun

2011
×
Read the review Edit this entry  
28
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Edit this entry  
18
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★
Edit this entry  
19
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
18
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
19
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Oldboy

Oldboy

2013
×
½
Edit this entry  
07
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Glass

Glass

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Split

Split

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Edit this entry  
25
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mandy

Mandy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Edit this entry  
19
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Room 8

Room 8

2013
×
★★★½
Edit this entry