RSS feed for Tim

Tim has logged 36 entries for films rated ★★★★½ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
18
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Black Mirror: Hated in the Nation

Black Mirror: Hated in the Nation

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
20
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Edit this entry