RSS feed for Tim

Tim has logged 59 entries for films rated ★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Queen Is Dead

The Queen Is Dead

1986
×
★★★★
Edit this entry  
23
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Edit this entry  
22
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★★
Edit this entry  
22
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★
Edit this entry  
13
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
New Order: The Perfect Kiss

New Order: The Perfect Kiss

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
29
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Control

Control

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★
Edit this entry  
22
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★
Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Edit this entry  
11
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Edit this entry  
03
Dead Man's Letters

Dead Man's Letters

1986
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
26
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★
Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★
Edit this entry  
05
Black Mirror: Be Right Back

Black Mirror: Be Right Back

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Black Mirror: The Entire History of You

Black Mirror: The Entire History of You

2011
×
★★★★
Edit this entry  
04
Black Mirror: The National Anthem

Black Mirror: The National Anthem

2011
×
★★★★
Edit this entry  
13
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry