Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
MarMar

MarMar

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Key to Reserva

The Key to Reserva

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
El Pepe, A Supreme Life

El Pepe, A Supreme Life

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
10
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Smoke

Smoke

1995
×
★★★★
Edit this entry  
13
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
Greetings

Greetings

1968
×
★★½
Edit this entry  
27
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Small Time Crooks

Small Time Crooks

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Edit this entry  
27
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry