2018

gustavobruh gustavobruh’s year in review

gustavobruh’s highest rated films

  • Interstellar

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • First Man

    ★★★★★

  • Hell or High Water

    ★★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Annihilation

    ★★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★★

  • Vice

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 200 Films watched
  • 16.7 Average per month
  • 3.8 Average per week

Milestones

First Film

Maze Runner: The Death Cure

Jan 26

Most Watched

La La Land

twice

Venom

twice

Ant-Man and the Wasp

twice

Last Film

Se7en

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
82 films
Thriller
67 films
Comedy
60 films
Action
56 films
Adventure
47 films
Horror
40 films
Sci Fi
39 films
Crime
34 films
Fantasy
28 films
Mystery
27 films
USA
192 films
UK
31 films
China
10 films
France
7 films
Germany
7 films
Canada
7 films
Australia
5 films
Japan
4 films
Belgium
3 films
Spain
3 films
English
199 films
French
18 films
Spanish
16 films
Russian
6 films
Chinese
6 films
Italian
5 films
Japanese
5 films
German
4 films
Arabic
4 films
Korean
3 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 29 Added 64

Watchlist

Stars

Directors

Crew

gustavobruh’s most liked review

American Animals

★★★★

“Based on a true story,” film which is told in a unique way. This is exactly what a heist movie should be, fast paced, and great character development. It starts off fun to reel you in, then gets serious as we watch the characters get more involved with their plan.…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Slender Man
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Vine Avenue
Average weighted rating:

3.6

Films watched in 2018

  • Se7en
  • Interstellar
  • Aquaman
  • Bumblebee
  • La La Land
  • Vice
  • How the Grinch Stole Christmas
  • The Nightmare Before Christmas
  • Into the Dark: Pooka!
  • The Polar Express
  • The Favourite
  • Walk the Line
  • Once Upon a Deadpool
  • Venom
  • The Night Before
  • Edge of Tomorrow
  • Iron Man
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Wildlife
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Boy Erased
  • Home Alone
  • Creed II
  • The Lobster
  • Blindspotting
  • John Wick: Chapter 2
  • John Wick
  • Train to Busan
  • Ralph Breaks the Internet
  • Green Book
  • Wreck-It Ralph
  • 99 Homes
  • Widows
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Airplane!
  • Inglourious Basterds
  • Sorry to Bother You
  • Beautiful Boy
  • Overlord
  • I Think We're Alone Now
  • Mandy
  • Bohemian Rhapsody
  • Coco
  • Trick 'r Treat
  • The Shining
  • Guy and Madeline on a Park Bench
  • The Sisters Brothers
  • The Old Man & the Gun
  • It
  • Ant-Man and the Wasp
  • Halloween
  • It Follows
  • Whiplash
  • Whiplash
  • Psycho
  • Don't Breathe
  • Child's Play
  • First Man
  • Bad Times at the El Royale
  • First Man
  • Sinister
  • Evil Dead
  • Eighth Grade
  • Rosemary's Baby
  • The Thing
  • The Visit
  • Halloween
  • A Star Is Born
  • Venom
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • The Cabin in the Woods
  • As Above, So Below
  • Hell Fest
  • Dragon Ball Z: Battle of Gods
  • Molly's Game
  • La La Land
  • Hot Summer Nights
  • The Shawshank Redemption
  • A Simple Favor
  • The Lego Batman Movie
  • Assassination Nation
  • Lady Bird
  • The Lego Movie
  • The Place Beyond the Pines
  • War Dogs
  • Hell or High Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The Mummy
  • There Will Be Blood
  • (500) Days of Summer
  • The Danish Girl
  • Peppermint
  • Nightcrawler
  • The Nun
  • The Prestige
  • Searching
  • Steve Jobs
  • BlacKkKlansman
  • American Animals
  • The Happytime Murders
  • The Meg
  • The Fault in Our Stars
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Deadpool 2
  • The Greatest Showman
  • The Spectacular Now
  • Call Me by Your Name
  • Pulp Fiction
  • Reservoir Dogs
  • The Conjuring 2
  • Avengers: Infinity War
  • Thor: Ragnarok
  • Black Panther
  • The Dark Knight
  • Slender Man
  • About Time
  • Happy Death Day
  • Eighth Grade
  • Zodiac
  • Night of the Living Dead
  • Her
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Teen Titans Go! To the Movies
  • 127 Hours
  • Only God Forgives
  • Fantastic Four
  • The Great Gatsby
  • Unfriended: Dark Web
  • Moon
  • Enemy
  • Godzilla
  • The Shallows
  • Looper
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Jurassic World
  • Jurassic Park III
  • The Lost World: Jurassic Park
  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows
  • Sherlock Holmes
  • Source Code
  • I, Tonya
  • The Way Way Back
  • Justice League
  • Suicide Squad
  • Everest
  • Bee Movie
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Ant-Man and the Wasp
  • The First Purge
  • Dinner for Schmucks
  • Sicario: Day of the Soldado
  • Due Date
  • Sicario
  • Devil
  • Jurassic Park
  • Inside Out
  • Tag
  • Incredibles 2
  • Ocean's Eight
  • Hereditary
  • Hotel Artemis
  • The Disaster Artist
  • Lights Out
  • Vine Avenue
  • Upgrade
  • Get Out
  • Magic Mike
  • Deadpool 2
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Tully
  • Short Term 12
  • Black Swan
  • The Notebook
  • Rush Hour 3
  • Rush Hour 2
  • Rush Hour
  • Silver Linings Playbook
  • Avengers: Infinity War
  • You Were Never Really Here
  • Truth or Dare
  • Isle of Dogs
  • A Quiet Place
  • Ready Player One
  • Unsane
  • Pacific Rim: Uprising
  • Love, Simon
  • Tomb Raider
  • The Strangers: Prey at Night
  • Red Sparrow
  • Game Night
  • Annihilation
  • Black Panther
  • Maze Runner: The Death Cure

Highly rated films gustavobruh missed

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Minding the Gap
  • Dominion
  • Springsteen On Broadway
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Burn the Stage: The Movie

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more