Sort by

lily loomis has logged 195 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Happy Birthday to Me

Happy Birthday to Me

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Repo! The Genetic Opera

Repo! The Genetic Opera

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Monster

Monster

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
After.Life

After.Life

2009
×
Read the review Edit this entry  
13
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Alive

Alive

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Two Thousand Maniacs!

Two Thousand Maniacs!

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Joy Ride

Joy Ride

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
District 9

District 9

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The First Purge

The First Purge

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Purge

The Purge

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry