Sort by

Gvolpe has logged 23 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★½
Edit this entry  
22
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
17
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
Read the review Edit this entry  
06
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry